4 C
Скопје

Унгарија постигна договор со кинеската компанија Синофарм за купување на вакцини против ковид-19

Владата на Унгарија соопшти дека вчера постигнала договор со кинеската компанија Синофарм за купување на вакцини против Ковид-19.

Унгарија е прва земја-членка на Европска Унија која ја одобри вакцината на Синофарм.

Владата на Унгарија ја критикуваше ЕУ поради пребавното купување и дистрибуција на вакцините, истакнувајќи дека поради тоа е загрозена економската обнова на земјата.

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто изјави дека поради „скандалозната” бавна набавка на вакцините од страна на Европска комисија нема брза дистрибуција на вакцините на почетокот на годината.

– Ако погледнеме понатаму од границата на ЕУ, ќе видиме дека САД, Велика Британија и Израел го вакцинираат населението со вртоглава брзина, истакна Сијарто.

Прочитајте и...  Стапуваат на сила новите санкции на ЕУ против четворица руски граѓани

Поврзани вести

ВИДЕО | Д-р Митов: Зголемената телесна тежина како централна тема кога станува збор за здравјето кај децата

Песков со став: Санкциите на САД и ЕУ се мешање во работите на Русија

Слободен печат

ВИДЕО | Стефоска: Годишниот конкурс на Министерството за култура е далеку од идеален, но одолеавме на сите притисоци

Александра Бубевска

Бугарија одбележува 143 години од ослободувањето од османлиското владеење

Слободен печат

Поставен е 60 метарскиот цевковод, се очекува нормализирање на водоснабдувањето во Тетово

Слободен печат

Со 85 гласа „за“ и 15 „против“: Сенатот на САД ја потврди Џина Рајмондо за секретар за трговија

Слободен печат

Остави Коментар