23 C
Скопје

Унгарија на нозе по смената на главниот уредник на влијателниот медиум

Илјадници Унгарци протестираа пред резиденцијата на премиерот Виктор Орбан поради постојаните владини напади врз слободата на медиумите, што кулминираше со смената на главниот уредник на водечкиот независен сајт во земјата. „Индекс“.

Тројца уредници и повеќе од 80 новинари на „Индекс“, што се речиси сите вработени, вчера поднесоа оставки, обвинувајќи ја владата дека се обидува да го уништи или скроти сајтот. Неговиот сопственик претходно одби да го врати на функција сменетиот главен уредник Саболч Дул.

 

„Ние не сме овдека зашто го сакаме ‘Индекс‘, се собравме зашто пристапот до информациите е загрозен“, изјави 30-годишниот Иштван, еден од учесниците на протестот кој почна пред редакцијата на сајтот.

 

„Индекс“, чиј уредник Дул беше отпуштен во вторникот, важи за еден од последните влијателни независни медиуми во Унгарија. Во изминатата деценија, приврзаниците на Орбан постепено преземаа контрола врз независните медиуми во Унгарија, која е рангирана на 89. место на листата земји според слободата на медиумите.

Поврзани вести

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Ерусалим

МИА Агенција

ЕК нема да нарачува вакцини од АстраЗенека по јуни

МИА Агенција

Во Германија од денеска ослободување од мерките за вакцинираните

МИА Агенција

Остави Коментар