17.8 C
Скопје

Унгарија ќе и донира 40.000 вакцини на Чешка

Унгарија одлучи да донира 40.000 вакцини на Чешка во првата половина на мај, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи Петар Сијарто, додавајќи дека дотогаш Унгарија ќе има доволно вакцини за свои потреби.

„Чешка е во тешка ситуација поради неправилната дистрибуција спроведена од Европската комисија“, рече Сијарто.

Тој посочи дека благодарение на навремената набавка на унгарската влада на големи количини вакцини од истокот, неговата земја е „во првите редови“ според бројот на вакцинирани, пренесува агенцијата МТИ.

Поврзани вести

Шведскиот премиер соочен со гласање за недоверба

Слободен печат

Папата повика на воспоставување хуманитарни коридори во Мјанмар

Слободен печат

ФОТО | Црн Дрим во Струга стана син

Слободен печат

Две лица загинаа во соoбраќајка на патот Штип-Крупиште

Слободен печат

Трагедија на Паличко Езеро: Се удавил маж, телото сѐ уште не е пронајдено

Слободен печат

Локализиран е пожарот во близина на „Слобода“, нема повредени

Слободен печат

Остави Коментар