Унгарија: Извештајот на ЕК за владеење на правото е „апсурден и неточен”

Извештајот на Европската комисија (ЕК) за владеење на правото, кој е објавен денеска, е „апсурден и неточен и не може да биде основа за подлабока расправа во ЕУ”, оцени унгарската министерка за правда, Јудит Варга.
– Концептот и методологијата на извештајот се несовршени. Тие се извор на небалансираност, а содржината е неоснована, напиша Варга на својот Фејсбук профил, реагирајќи на извештајот на ЕК, во кој се критикува Унгарија поради загрозување на независноста на правосудството.
За таа чувствителна тема ќе се расправа на претстојниот самит на ЕУ, а Унгарија се закани дека ќе го блокира планот за закрепнување на ЕУ, бидејќи најавените субвенции ја поврзуваат со владеењето на правото во членките на Унијата.
Во извештајот се споменува „длабока загриженост” за независноста на судството во Унгарија, но и во Полска, во Бугарија, во Романија, во Хрватска и во Словачка. Варга изјави дека е „неприфатливо” извештајот на ЕУ да го составуваат организации од меѓународна мрежа, која е „ангажирана во координирана кампања против Унгарија”, односно 11 граѓански организации, финансирани од Џорџ Сорос.
Владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан постојано го обвинува американскиот милијардер со унгарско-еврејско потекло дека манипулира со европските институции, со цел да предизвика промена на власта во Унгарија.
Прочитајте и...  Застрашувачкото движење на теоретичарите на заговор ја полуде и Европа

Поврзани вести

Армијата на Чешка започна да гради привремена полска болница во Прага (ВИДЕО)

Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Отворен памптрак велодром во вториот дел од Градскиот парк (ФОТО)

Слободен печат

СЗО со порака до властите: Ставајте ги контактите во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Единаесет лица ја загубија битката со коронавирусот во Грција, 438 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар