УНГАРИЈА ДЕМАНТИРА: Шпекулациите дека сакаме да ја напуштиме ЕУ се „обични глупости“ - Слободен печат

УНГАРИЈА ДЕМАНТИРА: Шпекулациите дека сакаме да ја напуштиме ЕУ се „обични глупости“

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, одговори на шпекулациите на одредени извори дека по Велика Британија, токму Унгарија би можела да биде следната земја која ќе сака да излезе од Европската Унија.

Сирјарто порача дека таквите шпекулации се „обична глупост“, како и дека Унгарија е посветена на создавање на силна Европска Унија.

Имено, данската инвестициска банка „Саксо Банк“ објави анализа и прогноза за 2020 година, а во еден дел се наведува дека „15-годишниот брак меѓу Унгарија и ЕУ е во проблеми“. Аргументот за ова тврдење е во активацијата на Членот 7 од Лисабонскиот договор против Унгарија поради политиките на унгарскиот премиер Виктор Орбан – станува збор за политиките, како што се наведува во анализата, „кои не се во согласност со вредностите на ЕУ“.

За потсетување, Унгарија меѓу другото, зазема цврст стави против примање на мигрантите и така се најде на силен удар на Брисел. Факт е дека Унгарија, на основа на Членот 7, во иднина може да биде суспендирана од некои права кои доаѓаат со членството во ЕУ. И покрај тоа, како што истакнува унгарскиот министер за надворешни работи Сијарто, Будимпешта не размислува за напуштање на Унијата.

Прочитај повеќе

На еден студент просечно по една банана месечно

Мирослава Бурнс

Испукан солзавец и водени топови: Насилни протести во Цирих против форумот во Давос

Слободен печат

Три лица загинаа откако во Австралија се урна авион за гаснење пожари

Слободен печат

СДСМ ветува полн телефон документи и полн паричник

Мирослава Бурнс

СЗО засега нема да прогласи вонредна состојба на глобално ниво поради новиот коронавирус

Слободен печат

Макрон може да ги реши изборите во Македонија

Слободанка Јовановска

Остави Коментар

twelve + seventeen =

Прочитај повеќе

Курсна листа: Еврото денеска со вредност од 61.5218 денари

Слободен печат

Тачи договорот за авиолинијата го смета за одличен и незаменлив проект

Слободен печат

Тачи: Со Гренел зборувавме за дијалогот Косово-Србија

Слободен печат

Хафтар воведе забрана за сите видови авиони: Ќе го соборам секој што ќе полета од Триполи

Слободен Печат

Османи: ДУИ ќе го почитува принципот „победник со победник“

Слободен Печат

О2 иницијативата бара објаснување за одложувањето на расправата за забрана за увоз на отпад во Собранието

Слободен печат