УНГАРИЈА ДЕМАНТИРА: Шпекулациите дека сакаме да ја напуштиме ЕУ се „обични глупости“

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, одговори на шпекулациите на одредени извори дека по Велика Британија, токму Унгарија би можела да биде следната земја која ќе сака да излезе од Европската Унија.

Сирјарто порача дека таквите шпекулации се „обична глупост“, како и дека Унгарија е посветена на создавање на силна Европска Унија.

Имено, данската инвестициска банка „Саксо Банк“ објави анализа и прогноза за 2020 година, а во еден дел се наведува дека „15-годишниот брак меѓу Унгарија и ЕУ е во проблеми“. Аргументот за ова тврдење е во активацијата на Членот 7 од Лисабонскиот договор против Унгарија поради политиките на унгарскиот премиер Виктор Орбан – станува збор за политиките, како што се наведува во анализата, „кои не се во согласност со вредностите на ЕУ“.

Прочитајте и...  Во косовското собрание ќе се разгледува нацрт закон за заштита на вредностите на ОВК: Што подразбираат тие?

За потсетување, Унгарија меѓу другото, зазема цврст стави против примање на мигрантите и така се најде на силен удар на Брисел. Факт е дека Унгарија, на основа на Членот 7, во иднина може да биде суспендирана од некои права кои доаѓаат со членството во ЕУ. И покрај тоа, како што истакнува унгарскиот министер за надворешни работи Сијарто, Будимпешта не размислува за напуштање на Унијата.

Прочитај повеќе

Вељаноски до Пендаровски: Андов не беше суден за тероризам, иако го извести Црвенковски дека не е избран претседател на Собрание

Слободен печат

Франција има најмногу нови случаи на коронавирус од 30 мај

Слободен печат

Во Кина на крајот на јули за коронавирус се тестирале 4,84 милиони луѓе дневно

Слободен печат

Најмногу дожд во Демир Капија, Скопје Петровец и Охрид

Слободен печат

Турција негира дека е зголемен бројот на заразени со коронавирус во туристичките места

Слободен печат

САД ќе платат до 10 милиони долари за информации за луѓе кои се мешаат во изборите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дел од Јапонија објави вонредна состојба заради зголемување на бројот на заразени со коронавирус

Слободен печат

Истражување: Италијанците ги избегнуваат рестораните поради Ковид-19

Слободен печат

Бајден виртуелно ќе ја прифати претседателската номинација на демократите

Слободен печат

Во пожар во болница во Индија загинаа осум пациенти со коронавирус

Слободен печат

Повторно зголемен број заразени со Ковид-19 во Германија – 1.045 нови случаи

Слободен печат

Над половина милион заразени со Ковид-19 на Флорида

Слободен печат