Унгарецот Милак собори светски рекорд на Фелпс - Слободен печат

Унгарецот Милак собори светски рекорд на Фелпс

Младиот унгарски пливач Криштоф Милак финалната трка на 200 метри ја исплива во време од 1:50.73 минути со што го освои златниот медал и го собори рекордот на легендарниот Мајкл Фелпс кој го постави пред 10 години во Рим и изнесуваше 1:51.51 минути.

Унгарецот е првиот тинејџер кои станал светски шампион уште од Мајкл Фелпс кој имаше 18 години кога триумфира на трката на 200 метри делфин.
Второто место и сребрениот медал го освои Јапонецот Даија Сато, додека бронзениот медал го освои Чад ле Крос од Јужна Африка.

Одличен настап на Светското првенство во пливање кое се одржува во Јужна Кореја,  имаше и Италијанката Федерика Пелегрини. Искусната 30-годишна Пелегрини го освои златниот медал во дисциплината 200 метри слободен, и по четврти пат го освојува златниот медал во оваа дисциплина. Таа победи со време од 1:54.22 минути, пред Аријарна Титмус од Австралија и Швеѓанката Сара Сјостром.

Светски шампиони станаа уште и Британецот Адам Пити на 50 метри градно, Италијанецот Грегорио Палтриниери на 800 метри слободно, додека во штафетната трка на 4х100 метри мешано триумфираа пливачите од Австралија.

Прочитај повеќе

Победничко деби на Кике Сетиен на клупата на Барса (ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдо и донесе триумф на „старата дама“ над Парма (ВИДЕО)

Слободен печат

Животниот пат на Конор Мекгрегор: Од водоинсталатер до мултимионер и планетарна ѕвезда

Слободен печат

Федерер си игра криенка со својот тим во Мелбурн (ВИДЕО)

Слободен печат

Петти гол за Пандев сезонава, недоволен за триумф над Рома (ВИДЕО)

Слободен печат

Скандинавското дерби и припадна на Норвешка

Слободен печат

Остави Коментар

3 + twenty =

Прочитај повеќе

Ливерпул маршира кон титулата, падна и Јунајтед

Слободен печат

Ова е фер плеј: Намерно промаши празен гол откако виде повреден противник (ВИДЕО)

Слободен печат

Шаповалов не сака да ризикува: Доколку има чад, нема да играм во Мелбурн

Слободен печат

Ѓоковиќ на еден ден пред стартот на Австралија Опен остана без важен член од тимот

Слободен печат

Кикс на Интер, Милан со пресврт до бодовите (ВИДЕО)

Слободен печат

Хабиб нема да се бори со Мекгрегор за помалку од 100 милиони долари

Слободен печат