Унгарците воведуваат гранична контрола со Словенија поради коронавирусот

Поради зголемувањето на бројот на заразени со коронавирус во Словенија, унгарските власти решија да постават гранична контрола меѓу двете земји.

Како што јави дописникот на МИА, властите во Будимпешта се решија на ваков чекор по зголемувањето на бројот на заразени со Ковид-19 во Словенија.

Сите оние кои се од Италија, Кина, Јужна Кореа или Иран ќе им биде забранет влез во земјата. Унгарските граѓани кои доаѓаат од ризичните подрачја, ќе мора да бидат во 14 дневен карантин.

Освен кон Словенија, официјална Будимпешта реши да постави ваква гранична контрола и кон Австрија.

Прочитајте и...  Најголем дел од новозаразените во Скопје се од Гази Баба, Бутел и Чаир

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат