УНЕСКО не бара Нотр Дам да се реконстуира исто како претходно

Од УНЕСКО не бараат катедралата Нотр Дам да биде реконструирана иста како што била.

– Обновата на катедралата Нотр Дам мора да ги заштити универзалните вредности на тоа место – стои во соопштението на делегацијата на УНЕСКО, која се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон.

Во соопштение од кабинетот на Макрон пак велат дека претставниците на УНЕСКО навеле дека се подготвени да помогнат во обновата на катедралата, особено во делот на техничката експертиза.

Генералната директорка на светската организација изјави дека мора да се почитува интегритетот и автентичноста на споменикот од светско културно наследство, но тоа не значи дека црквата не мора да остане непроменета.

УНЕСКО формално го признава правото на секоја генерација да учествува во наследството на човештвото со прилагодување на природните и историските процеси на промена со новите можности кои ги нуди напредната технологија.

Прочитајте и...  Датумот за избори сѐ поблиску, договорот меѓу партиите сѐ подалеку!?

Прочитај повеќе

Жерновски: Нема да бидеме жртви на стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ, вечно да се одлагаат изборите

Слободен печат

Шпанија втор ден по ред без смртни случаи од Ковид-19

Слободен печат

Турција порача руска воена опрема во вредност од милијарда долари

Слободен печат

Куомо: Граѓаните треба да прават разлика меѓу демонстрантите и крадците

Слободен печат

Гренел поднесе оставка од амбасадорското место во Германија, Трамп му подари фотеља

Слободен печат

Бабата на бебето кое почина во Швајцарија иако позитивна на Ковид-19 си заминала од Инфективна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

САД воведе санкции за превозниците на венецуелска нафта

Слободен печат

Црна Гора прогласи крај на епидемијата на коронавирус

Слободен печат

Паника во Грција: На летот од Катар откриени 12 заразени лица, сите патници во карантин

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Спасовски: Засега нема потреба од карантински мерки

Слободен печат

Банди маскираат деца како работници за да продаваат дрога во Британија

Слободен печат