УНЕСКО изрази загриженост за употреба на прекумерната сила врз новинарите

Високиот комесар на ООН за човекови права Мишел Бачел го осуди „невиденото насилство” врз новинарите во САД за време на протестите против расизмот и полициската бруталност.

Генералната директорка на УНЕСКО, Одри Азуле, денеска изјави дека е „загрижена поради зголемувањето на насилството врз новинарите” што известуваат за демонстрации, потсетувајќи дека „слободата на изразување е витален елемент на демократијата”.

„Покривањето во живо на настаните е во срцето на новинарското работење”, се вели во соопштението на УНЕСКО, кое има мандат да ја заштити слободата на изразување.

Таа работа е „неопходна за да се гарантира слободата на печатот и правото на информации”, додава Азуле.

„Во последниве години, меѓутоа, брановите протести ширум светот ги покажаа ризиците од прекумерната употреба на сила од страна на полицијата против новинарите: репортерите се убивани или повредувани од гумени куршуми, оние кои известуваат директно од демонстрациите се приведувани или обвинувани за непочитување на наредбите за разотидување, а нивниот професионален материјал им е одземан или уништен “, наведува УНЕСКО.

Прочитајте и...  Денеска се празнуваат Светите Дванаесет маченици кои пострадаа во времето на Диоклецијан

Високиот комесар на ООН за човекови права Мишел Бачел го осуди „невиденото насилство” врз новинарите во САД за време на протестите против расизмот и полициската бруталност.

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО I  Руски дипломати ја напуштија Северна Кореја туркајќи вагонче од воз

Слободен печат

ВИДЕО: Воздушниот напад на Бајден врз Сирија – симболичен гест, вовед во војна или нешто друго?

Слободен печат

Родителите на исчезнатите млади момчиња апелираат до Вучиќ да не објавува фотографии и снимки од монструозните убиства на кланот на Веља Невоља

Слободен печат

ВИДЕО | Забавата поради која Неделковски и Пандов завршија во полиција

Слободен печат

Маричиќ потврди дека Русковска е обвинителот со кој се сретнал во петокот

Слободен печат

Амбасадорот Коснет ја потврди поддршката на САД за ЕУ ​​во дијалогот Белград-Приштина

Слободен печат

Остави Коментар