6 C
Скопје

УНЕСКО до февруари ни даде рок да се поправат штетите врз Охрид

Државава ќе добие уште неколку месеци за да ги исполни препораките на УНЕСКО за охридскиот регион дадени во 2017 година, пренесува Канал 5.

Комитетот за светско наследство ги прифати забелешките на повеќе земји дека е направен извесен напредок, но земјава треба да добие дополнително време пред да се одлучува дали охридскиот регион ќе добие статус „светско наследство во опасност.“

„Власта до 1 февруари 2020 да поднесе до Комитетот за светско наследство нов извештај за зачувување на имотот, за испитување од Комитетот за светско наследство на 44-та сесија во 2020 година, со можност, во случај да се утврди опасност на нејзината универзална вредност, да се вметне во листата на Светско наследство во опасност.“

Прочитајте и...  Нови 824 случаи на ковид -19, починаа 31 пациент, најмладиот има 38 години

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар