УНЕСКО денеска гласа за Охрид да биде ставен на листата на загрозено културно наследство

На 43-та сесија на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО во Баку, денеска ќе се гласа за предлогот Охрид да биде ставен на листата на загорзено светско културно наследство.

На дебатата во рамки на сесијата, на која се дискутира и за состојбата со природното и културното наследство во Охридскиот Регион, Адеми пред два дена побарал дополнителен рок до февруари 2020, за Владата да може да ги исполни сите препораки од УНЕСКО.

Во отсуство на официјална информација, дел од македонските медиуми објавија дека на 43-та сесија на Комитетот на УНЕСКО е донесена одлука февруари в огодина да биде рокот до кога Охрид и државата ќе ги спроведат препораките за заштита на природните богатства, со што Охридскиот Регион засега нема да се најде на листата на загрозени подрачја.

Прочитајте и...  Самоопределување бара оставка за косовската амбасадорка во САД заради ширење лажни вести

Прочитај повеќе

Борче Мирчевски – колекционер и мајстор за олдтајмери

МИА

Еве како изгледа најдолгиот железнички тунел кој наскоро треба да биде отворен (ВИДЕО)

Војислав Мојсовски

Прва жртва на коронавирус во Италија

Слободен печат

Сандерс: Русија подобро да не се меша во американските избори

Слободен печат

Играњето со Преспанскиот може да има висока цена

Слободанка Јовановска

Курсна листа: Колкава е вредноста на еврото денес?

Слободен печат

Остави Коментар

единаесет + 15 =

Прочитај повеќе

Кина: Пад на заболените од коронавирусот

Слободен печат

Ѓукановиќ: Ќе одам во Сребреница ако ме поканат, но не и во Сараево

Слободен печат

Последни денови за договори за коалицирања за предвремените парламентарни избори

МИА

Запленетата дрога ја злоупотребија зависниците од политика

Мирослава Бурнс

Задушница – спомен за починатите

Слободен печат

Променливо облачно време со умерен до засилен северен ветер

Слободен печат