УМРЕЛ ПОСЛЕ СЕ*С НА СЛУЖБЕН ПАТ: Фирмата ќе му исплати отштета

Семејството на човекот кој почина после секс на службено патување, со засега непозната жена, ќе добие отштета, одлучи францускиот суд.

Овој случај од 2013 година конечно доби судска разврска. Судот во Франција одлучи дека неговото најблиско семејство ќе добива по 80% од неговата месечна плата секој месец, до крајот на годината кога тој би требало да оди во пензија.

Судот, откако долго време го истражувал случајот, изнел мислење дека сексот е нормален дел од животот, исто како храната и туширањето, па затоа аргументите и жалбите на фирмата биле отфрлени.

Тие сметале дека тој не починал при извршување на професионални обврски, но судот пак, смета дека работодавецот е должен да го обештети семејството, независно од околностите под кои дошло до смрт.

Прочитајте и...  Сончево со мала умерена облачност

Прочитај повеќе

Израел убиле Палестинец, по што следела одмазда од 20 ракети

Слободен печат

Стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Северна македонија и Бугарија

Слободен печат

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Остави Коментар

1 + Осумнаесет =

Прочитај повеќе

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат

Официјално соопштение од Јамајка: Не е донесена одлука за признавање на Косово

Слободен печат

Силен земјотрес на границата меѓу Турција и Иран

Слободен печат

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА БИТКОИНОТ: Инвеститорите со нетрпение го чекаат мај

Слободен печат

Спасовски ќе ја предводи делегацијата на Самитот на ЕБОР за Западен Балкан во Лондон

Слободен печат

Вучиќ до Милановиќ: Да ја бакнам земјата пред вашите стапала? Не ми паѓа на памет

Слободен печат