Умерен земјотрес регистриран на Исланд

EPA-EFE/STR

Земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во близина на Исланд.

Епицентарот бил на 230 километри југозападно од Рејкјавик на длабочина од 10 километри.

Во погодената област живеат околу 118 000 луѓе, но нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

По земјотресот не е објавено предупредување за појава на цунами.

Видео на денот