Умерен сообраќај по влажни коловози

Граничен премин / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по влажни коловози умерен интензитетот на патните правци надвор од градските средини.

На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Извор: МИА

Видео на денот