Украл автомобил и повредил полицајци

Вчера околу 17 часот на булеварот „Александар Македонски“ е уапсен Н.Ќ.(36) од Скопје поради сомнение за одземање патничко возило и предизвикување сообраќајна незгода.

Околу 16.35 часот во полициска станица, С.Н.(46) од Скопје пријавил дека на улица „Даме Груев“ непознат сторител одзел возило „ауди А6“, сопственост на фирма од Скопје. За несреќа на сопственикот клучот од возилото останал на бравата.

Набргу потоа, возилото било забележано во близина на кејот на реката Вардар. Но, и покрај наредбата од полицајците да застане, Н.Ќ. продолжил и со возилото турнал двајца полициски службеници и побегнал.

Додека, третиот полициски службеник со службено возило „БМВ“ тргнал по него и успеал да го престигне.

На булеварот „Александар Македонски“, Н.Ќ. го запрел возилото и почнал да бега трчајќи, но набргу бил уапсен. Претходно, додека бегал со одземеното возило, Н.Ќ. удрил и оштетил три други возила („фолксваген голф“, „фиат пунто“ и „фолксваген голф 4“), како и службеното возило „БМВ“. Притоа, со телесни повреди се здобиле возачот на возилото „голф 4“, Д.М. и сопатникот во истото возило Ј.К., додека полицискиот службеник кој го лишил од слобода Н.Ќ. се здобил со тешки телесни повреди. Тие биле пренесени во болницата „8 Септември “, каде им била укажана лекарска помош.

Прочитајте и...  Возило прегази пешак кој им подлегна на повредите

Прочитај повеќе

По семејна расправија кичевец се обидел да го запали семејниот стан

Слободен печат

Верижен судир на пет возила во Битола

Слободен печат

АХВ откри измамник: Сопственик на фирма препакувал и продавал јачменова трева во прав „без глутен“

Слободен печат

Возило прегази пешак кој им подлегна на повредите

Слободен печат

Обвинителен акт против жител на Добри Дол за поседување оружје

Слободен печат

Наместо да седат во карантин излегувале и недолично се однесувале низ Охрид

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Среде пат оставено малолетно момче со прострелна рана на ногата

Слободен печат

Над 20 наставници од Драчево изготвувале лажни сведителства за основци

Слободен печат

Сообраќајка во Тетово, повредени шестгодишно дете и неговата мајка

Слободен печат

Повредениот во сообраќајката кај Дреново во добра здравствена состојба испишан од велешката болница

Слободен печат

Моника Ристеска: Татко ми ме претепа зашто бев да земам чипс од шкафчето во кујна

Мирослава Бурнс

Пожар во семејна куќа во Прилеп

Слободен печат