Украински педијатар апелира: Родители, ако им викате на децата може да дојде до овие СТРАШНИ ПОСЛЕДИЦИ

Најпознатиот советски педијатар од Украина д-р. Јевгениј Комаровски истакнува зошто е важно никогаш да не им викате на своите деца. Доколку пак, го правите тоа, тогаш многу веројатно е дека ова ќе бидат последиците по личноста на детето:

Недостаток на самодоверба

Децата на кои родителите постојано им викале, особено доколку ги споредувале со некој се чувствуваат за помалку вредни и помалку важни. Исто така, ваквите деца во иднина нема да сметаат дека ќе можат да влијаат на околината.

Агресија

Доколку постојано му викате на своето дете тоа на 4 или 5 години ќе започне да покажува агресивно однесување. Чести тепачки и инциденти ќе го одбележат и почетокот на неговиот училишен период.

Страв

Повеќето од децата на кои родителите постојано им викаат започнуваат да се плашат од се и сешто. Тоа може да доведе и до неможност за склопување на пријателство, но и неспособност да ги решава конфликтите во иднина.

Прочитајте и...  Музичката индустрија повика на запирање на работата поради Џорџ Флојд, МТВ ги замрачи екраните ширум светот

Проблеми со концентрацијата

Една од главните последици од емотивното злоставување од родителите. Некои деца за да се заштитат од вербалната агресија на родителите учат како да ја „потиснат“ нивната бучава и викање, па едноставно се исклучуваат кога тоа не им одговара, што може да предизвика однесување кое ќе го практикуваат и во други животни ситуации.

Прочитај повеќе

Ким Кардашијан сака да го плати лекувањето на девојката застрелана на протестите за Џорџ Флојд

Слободен печат

Впечатливо жолта боја и златни обетки: Кејт го повтори изгледот од Вимблдон и повторно блескаше! (ФОТО)

Слободен Печат

Сфатете ја сериозно секоја промена во организмот: Ако чувствувате дека ви се менува гласот, веднаш посетете лекар

Слободен печат

Дневен хороскоп за 3 јуни: Поради стресните ситуации кои ве оптоваруваат може да дојде до одредени несогласувања со партнерот

Слободен печат

Виц на денот – Внуци

Слободен печат

Лепа Брена и Боба заминаа за Монако – Во приватниот авион уживаа во прекрасниот поглед и луксузното вино (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Како да пиеш пиво кога носиш маска: Генијален трик кој ќе се користи и во нашата земја! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Раперот Раста ја подбрал поранешната сопруга Ана Николиќ: Мајка си, не смееш да ги затвораш кафеаните! (ФОТО)

Васко Спасоски

ШОК ЗАБРАНИ – Новиот правилник за однесување на грчките плажи целосно ќе го промени начинот на кој летувавме досега

Слободен печат

Игор по Инстаграм драмата објави фотка со Северина: Ова е љубов која не се мери со лајкови (ФОТО)

Слободен печат

Лила Филиповска објави чудна фотографија на Инстаграм, па и порачаа: Избричи си ги рацете! (ФОТО)

Васко Спасоски

Се заканија со тужба од 10 милиони – Телохранителот на најпознатиот брачен пар изнесе приватни детали во јавноста, страстите не се смируваат

Слободен печат