УКРАИНЦИТЕ ГО ПОДДРЖАА ТРАМП: Негираат дека тој барал од Зеленски да го истражи синот на Бајден

Доналд Трамп не вршел никаков притисок над украинскиот претседател Владимир Зеленски во текот на нивниот телефонски разговор, кога, според некои шпекулации, тој барал од украинскиот лидер да се распита за синот на експотпретседателот на САД, Џо Бајден, соопштил украинскиот министер за надворешни работи.

-Знам за што разговараа и мислам дека немаше никаков притисок – рекол украинскиот шеф на дипломатијата Вадим Пристајко, вчера во интервју за украинската телевизија „Хромадска“.

Пристајко рекол дека тоа бил долг и пријателски разговор, кој се однесувал на бројни прашања, на некои од кои требало да се дадат многу сериозни одговори.

Агенцијата АП, повикувајќи се на неименувани извори. пренесе дека Трамп во јули од новиот украински лидер побарал да го истражи синот на поранешниот потпретседател на САД, Џозеф Бајден, кој е фаворит за демократски кандидат за претседател.

После тие обвиненија, Џо Бајден побарал од Трамп да се објави транскрипт од тој телефонски разговор, одржан во јули.

Прочитајте и...  Штетно е кога двајца „чауши" во еден ресор одат контра, им порачуваат земјоделците на Трипуновски и Димковски

Украинскиот шеф на дипломатија е против тоа, оценувајќи дека Украина има право да си ги чува своите државни тајни.

Зеленски и Трамп треба да се сретнат во Њујорк, на маргините на заседанието на Генералното собрание на Обединетите Нации.

Прочитај повеќе

Трамп: Гренел ќе остане задолжен за дијалогот меѓу Белград и Приштина бидејќи е многу добар во таа работа

Слободен печат

Албанската опозиција го поддржува протестот на Мета

Слободен печат

Убиен лидерот на Ал Каеда во Јемен

Слободен печат

Уапсени се двајца скопјани при заплена на 12 килограми хероин на влез во Црна Гора (ФОТО)

Слободен печат

Мета: Одбраната на Уставниот суд е црвена линија на секој чесен и одговорен Албанец

Слободен печат

Израел убиле Палестинец, по што следела одмазда од 20 ракети

Слободен печат

Остави Коментар

шест + 9 =

Прочитај повеќе

Стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Северна македонија и Бугарија

Слободен печат

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат