Украинците велат дека Азовстал е под силен напад

Фабриката Азовстал во Мариупол, Фото: EPA-EFE/SERGEY VAGANOV

Битката околу фабриката за челик Азовстал продолжува, а нејзините бранители велат дека остануваат под силен напад 80 дена по инвазијата, пишува Би-Би-Си.

Огромниот индустриски комплекс е последното задржување на украинските бранители во клучниот пристанишен град Мариупол на јужниот брег на Украина.

Во објава на Телеграм, баталјонот Азов пишува дека Русија „продолжува да фрла воздушни бомби, продолжува да користи тешка артилерија и тенкови за да се обиде да ги нападне украинските позиции“.

„И покрај крајно критичната ситуација, бранителите, вложувајќи натчовечки напори, одбиваат обиди за пробивање на позициите на бранителите и одвраќање на непријателските трупи.

Цивилите заробени внатре се евакуирани во Украина и Русија, рекоа двете страни – но роднините на тие борци кои се уште се заробени внатре, апелираат до меѓународните лидери да посредуваат во постигнување договор за нивно евакуирање.

Видео на денот