Украина ветува дека нема да го користи оружјето со долг дострел против Русија

Олексеј Резников/ Фото EPA-EFE/Christine Olsson/TT SWEDEN OUT

Украина е подготвена да се обврзе дека нема да го користи оружјето со долг дострел што го побара од Запад за напади на руска територија, со исклучок на новите руски региони кои Киев се уште ги смета за своја територија, изјави денеска украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников.

Говорејќи на заедничката прес-конференција на украинската Влада и Европската комисија во Киев, Резников рече дека вооружените сили на Украина бараат оружје со дострел до 300 километри.

„Украина е подготвена да ги даде сите видови гаранции дека западното оружје нема да се користи за напади на руска територија. Имаме доволно цели на привремено окупираните украински територии и подготвени сме да ги координираме целите со нашите партнери“, рече Резников.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот