Украина има безусловна поддршка од Унијата, порача Фон дер Лајен

Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска, пред самитот ЕУ-Украина следната недела, изјави дека Украина ја има безусловната поддршка од Унијата и дека земјата мора да ги надмине руските напади за да ги одбрани европските вредности.

„Ние стоиме покрај Украина без какви било ако и но”, рече Фон дер Лајен обраќајќи се на митингот на нејзината партија, Христијанско-демократската ЦДУ, во Дизелдорф, Германија.

„Украина „се бори за нашите заеднички вредности, се бори за почитување на меѓународното право и принципите на демократијата и затоа Украина мора да победи во оваа војна”, рече Фон дер Лајен.

Таа и нејзините колеги планираат самит ЕУ-Украина на 3 февруари.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот