Украина без двајца важни репрезентативци против Македонија на ЕП

epa05381519 Ukraine team pose prior the UEFA EURO 2016 group C preliminary round match between Ukraine and Poland at Stade Velodrome in Marseille, France, 21 June 2016. (RESTRICTIONS APPLY: For editorial news reporting purposes only. Not used for commercial or marketing purposes without prior written approval of UEFA. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications (whether via the Internet or otherwise) shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.) EPA/ALI HAIDER EDITORIAL USE ONLY

Уште 14 дена останаа до почетокот на Европското првенство, репрезентациите веќе ги започнаа своите подготовки.

Помеѓу нив е и селекцијата на Украина, еден од противниците на Македонија во групата „Ц“ на континенталниот собир.

Информациите велат дека украинскиот селектор Андриј Шевченко не може да смета на двајца важни репрезентативци на ЕП.

Тие се играчите од средниот ред, Јевхен Конопљанка од редовите на Шахтјор Доњецк и Виктор Коваленко од екипата на Аталанта кои ќе отсуствуваат поради повреда.

Од претходно е познато дека и нашиот селектор Игор Ангеловски во составот ќе го нема Илија Несторовски поради повреда. Дуелот помеѓу македонската и украинската репрезентација ќе се игра на 17 јуни во Букурешт, Романија.

Видео на денот