Украина бара помош од ФБИ за кибер нападот врз „Бурисма Холдингс“

Украина упати апел до Федералното истражно биро (ФБИ) за помош при истражувањето на наводниот кибер напад на руски воени хакери врз енергетската компанија „Бурисма Холдингс”, изјави денеска претставникот на украинското Министерство за внатрешни работи, Артиом Мињаило.

– Забележано е дека хакерскиот напад веројатно се случил во соработка со руските специјални служби, истакна Мињаило.

„Бурисма Холдингс” беше во центарот на вниманието при обидот на американскиот претседател Доналд Трамп минатата година во јули да побара од украинските власти да покренат истрага против Хантер Бајден, синот на Џо Бајден, кој во таа компанија имал висока позиција.

Прочитајте и...  Заев ветува 100 илјади нови работни места, 36.000 денари просечна и 18.000 минимална плата

Прочитај повеќе

Коронавирусот пристигна и во Мексико

Слободен печат

Грчки власти: Границите на земјата се отпорни и безбедни

Слободен печат

Во Италија регистрирана 21 жртва од коронавирусот, 821 лица се заразени

Слободен печат

Укината забраната за камиони на патот Маврово – Дебар и на Стража

Марина Дамческа

МНТ и Театар Комедија ги одложија претставите до 6 март

Бела куќа: Медиумите со пишувањата за коронавирусот сакаат да му наштетат на Трамп

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЗО ја зголеми проценката за заканата од коронавирусот на највисоко ниво

Слободен печат

Режимот на Ким го ликвидирал првиот заболен од коронавирус во Северна Кореја

Слободен печат

Села: Коалицијата Беса – СДСМ не го максимализира албанскиот глас

Слободен печат

Лавров: Неопходна е соработка за деескалација на состојбата во Идлиб

МИА Агенција

Внимателно возете, снег на планинските превои Плетвар, Буково и Ѓавато

Марина Дамческа

Приведен 61-годишник кој пред три дена силуваше девојче во Тетово

Марина Дамческа