Укинато задолжителното носење маски во Црна Гора

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје на Црна Гора, вчера одлучи да престане со примената на мерката за задолжително носење заштитни маски.

Носењето заштитни маски останува задолжително за вработените и пациентите во јавните и приватните здравствени установи, во јавните и приватните установи за социјална и заштита на децата и за вработените и патниците во јавните превозни средства, соопшти Владината служба за односи со јавност на Црна Гора.

Исто така, беше решено да се овозможи сообраќај со земји во кои стапката на активни случаи на вирусот корона е над 25 на 100.000 жители, при што транспортот подразбира однапред одредени групи на патници и исклучува попатно влегување и излегување.

Прочитајте и...  Заев: Не смееме да дозволиме да ја прокоцкаме шансата што заедно ја создаваме овие три години (ВИДЕО)

Исто така, можно е да се транзитираат луѓе и стоки преку Црна Гора, без можност за влез или за излез на патниците.

Исто така, беше решено дека залихите на заштитна опрема и средства за дезинфекција во сопственост на веледрогериите ќе бидат ставени на располагање на јавниот здравствен систем на Црна Гора, со паричен надоместок по пазарни цени.

На сесијата беше решено Институтот за јавно здравје во петок да го ажурира и објавува списокот на земји со помалку од 25 активни случаи на коронавирус на 100.000 жители, од кои е дозволен влез во Црна Гора без задолжителна институционална самоизолација.

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заврши времето на политичари елитисти, ние ќе ги засукаме ракавите и ќе ја обновиме Македонија

Слободен печат

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Слободен печат

Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Слободен печат

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Слободен печат

Заев: Имаме земја призната од светот, ВМРО-ДПМНЕ може да учи од нас што е патриотизам

Слободен печат

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Слободен печат