Укината забраната за користење на дронови во Шри Ланка

Укинувањето на забраната уследи по барањето на медиумските институции, странци, снимателите и фотографите на свадби и реклами.

Властите на Шри Ланка денеска ја укинаа забраната за користење на беспилотни летала, што беше воведена по терористичките напади за време на Велигден минатата година, при што загинаа 263 луѓе.

Укинувањето на забраната уследи по барањето на медиумските институции, странци, снимателите и фотографите на свадби и реклами.

И покрај анулирање на забраната, операциите на беспилотните летала и понатаму ќе бидат забранети во безбедносните и зоните со ограничено летање. Сите цивилни оператори на дронови ќе мора да добијат дозвола од Министерството за одбрана.

Беспилотни летала во Шри Ланка беа забранети во мај минатата година поради безбедносни проблеми, еден месец откако седум бомбаши-самоубијци од локалната муслиманска група Нешонал Товхид Џамат нападнаа три цркви и три луксузни хотели, при што загинаа 263, а повредени беа над 500 луѓе.

Прочитајте и...  Спасовски: Нема да ги одложуваме манифестациите, ќе ги следиме препораките на Кризниот штаб

Прочитај повеќе

Носење заштитни маски во Белгија не е легално

Слободен печат

Откорнат покривот на средното хемиско училиште (ФОТО)

Слободен печат

РЕГИОНОТ ИЗНЕНАДЕН: Србија и БиХ синоќа завеани во снег (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Граѓаните индиректни жртви во директната мала „војна“ помеѓу телевизиите и кабловските оператори

Слободен печат

И покрај појавата на евроскептицизмот – ЕУ останува главен сојузник во очите на граѓаните

Слободен печат

Мијалков, Беџети, Џафери и Алексовски пристигнаа во Кривичен (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Епидемиолози од синоќа дежураат на граничниот премин Делчево

Слободен печат

Филиповски: Не да се срамиме, туку да ја пормовираме македонската рок музика

Слободен печат

Јанкуловски: Нема загрижувачка информација која би наложила прекин на наставата на УКИМ

Слободен печат

Членовите на ДИК на средба со Дескоска, ДЗР и ДКСК за финансирањето на политичките партии

Слободен печат

СДСМ и БЕСА денеска ќе ја објават коалицијата за изборите

Слободен печат

Гувернерот на Ломбардија ставен во карантин, неговиот помошник има коронавирус

Слободен печат