Укинат полицискиот час во Лос Анџелес, Сан Франиско и Сан Хозе

Претходно, шерифот во округот Лос Анџелес кажа дека полицискиот час нема да се спроведува во областите каде патролираат неговите луѓе.

Градоначалникот на Лос Анџелес, Ерик Гарсети, изјави дека од синоќа се укинува полицискиот час што во градот беше воведен од минатата недела.

Полицискиот час беше воведен како мерка на претпазливост од грабежи и насилство за време на демонстрациите за смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд.

Претходно, шерифот во округот Лос Анџелес кажа дека полицискиот час нема да се спроведува во областите каде патролираат неговите луѓе.

Полицискиот час беше укинат и во Сан Франциско и Сан Хозе, исто така, во американската држава Калифорнија. Одлуката следеше по вчерашните главно мирни демонстрации. Окланд и Сакраменто имаат намера да го задржат полицискиот час.

Прочитајте и...  Wall Street Journal: Започна испораката на вакцината на „Pfizer“ за САД и Европа

Поврзани вести

480 лицазаболени од Ковид-19 се лекуваат во Скопје, 816 во болниците низ Македонија

„Епл“ во Италија е казнет со 10 милиони евра

Слободен печат

Ангеловска-Бежоска: Монетарната политика останува релаксирана за поддршка на економското закрепнување

Слободен печат

Состојба со ковид капацитетите во главниот град: За 24 часа во Скопје се хоспитализирани 38 пациенти

Слободен печат

ВИДЕО | Земјата каква што не сме ја виделе: НАСА објави забрзана снимка од создавање на тајфун

Слободен печат

СЗО: Пандемијата на коронавирусот може да предизвика дополнителни 100.000 смртни случаи од маларија

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian