УЕФА тужи: Во германска пицерија се јаде пица „Лига на шампињони“

фото: EPA-EFE/ANDY RAIN

Европската фудбалска федерација (УЕФА) се најде на насловните страници во медиумите поради бизарна вест, поднесе тужба против пицерија поради името на една пица.

Имено, во УЕФА се одлучија за тужба бидејќи сметаат дека пицеријата „Пица Фолке“ го искористила името на најелитното европско клупско натпреварување, како реклама бидејќи една од пиците во менито се вика „Лига на шампињони“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pizza Wolke (@pizza_wolke)

Видео на денот