УЕФА ранг листа: Само еден македонски фудбалски клуб во Топ 200

Европската фудбалска куќа ја ажурираше клупската ранг листа по коефициенти освоени во последните пет години.

На првото место е Баерн Минхен кој сезонава успеа да се пласира во финалето од Лигата на шампионите во силите ќе ги одмери против ПСЖ.

Баварците сега се пред Реал Мадрид (и двата тима имаат по 134 поени), а потоа следуваат Барселона, Атлетико Мадрид, Јувентус, Манчестер сити, ПСЖ, Севиља, Манчестер јунајтед и Ливерпул.

Од регионот најдобар пласман има Динамо Загреб (49 место), Црвена звезда е на 65 позиција, Партизан на 67 место..Единствениот македонски клуб во Топ 200 е Шкендија која остана на 150 позиција.

Комплетната листа можете да ја погледнете ТУКА

Видео на денот