17.8 C
Скопје

УЕФА официјално започна истрага против Златан Ибрахимовиќ

УЕФА официјално започна истрага против шведскиот фудбалер Златан Ибрахимовиќ, кој е поврзан со една обложувалница.

Пред две недели, шведските медиуми објавија дека напаѓачот на Милан се соочува со потенцијална тригодишна суспензија поради партнерство со обложувалница од Малта.

Во официјалното соопштение се наведува дека Ибрахимовиќ потенцијално ги прекршил дисциплинските прописи на УЕФА, бидејќи тој, наводно, има „финансиски интереси во работењето на една обложувалница“. Се додава дека дополнителни информации ќе бидат објавени подоцна.

Истрагата ќе утврди дали 39-годишникот го прекршил членот 12 (2), кој се однесува на лица кои директно или индиректно учествуваат во обложувалници или слични активности поврзани со натпревари, или кои имаат директен или индиректен финансиски интерес за такви активности.

Потсетуваме, Ибрахимовиќ неодамна потпиша нов едногодишен договор со Милан.

Поврзани вести

Димитриевски и Рајо Ваљекано се враќаат во шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ВИДЕО: Имаат гол-разлика 32:0, кога последен пат се затресе мрежата на Италија?

Слободен печат

Барселона во сè полоша ситуација, a Лапорта најави уште неколку засилувања!?

Слободен печат

Ивановски со бронза од Кипар и нов државен рекорд – на потег се МОК и Атлетската федерација!

Слободен печат

ФОТО: Македонските репрезентативци тренираа на „Јохан Кројф“ Арената

Слободен печат

Ракометарите убедливо загубија на вториот тест со Србија

Слободен печат

Остави Коментар