УЕФА одлучи: Косово не може во група со Србија, Русија или БиХ

УЕФА одлучи дека фудбалската репрезентација на Косово доколку се пласира на Европското првенство нема да може да биде во група со Србија, Русија или Босна и Херцеговина.

Косово може да се најде на ЕП доколку го освои второто место во својата квалификациска група или преку плејофот во Лига „Д“ од Лигата на нации, каде за ривал можно е да ја има и македонската репрезентација.

Причините се политички и од безбедносен карактер.  Русија веќе е сигурен учесник на ЕП и во првата фаза ќе игра на свој терен во Санкт Петербург.

Одборот за итни прашања на УЕФА воедно ја донесе одлуката и после проблемите во организација на натпреварот помеѓу женските селекции на Русија и Косово во квалификациите за ЕП.

Прочитајте и...  Гренел: Средба на лидерите на Србија и на Косово во Белата куќа на 2 септември

Првиот меч требаше да се одигра на 4 октомври, но е одложен поради изборот на Косово, а сега е донесена одлука дека двата натпревари ќе се играт на неутрален терен во термини кои ќе бидат дополнително одредени.

Освен против Косово, Русија и руските клубови веќе пет години не смеат да се паднат ниту со клубови од Украина или репрезентацијата на таа земја.

Прочитај повеќе

Покетино, Куман и Чави меѓу кандидатите за тренер на Барса!

Слободен печат

У19: Се крои националниот состав пред настапот на ЕП 2022

Слободен печат

Непосредно пред дуелот со Баерн: Умтити позитивен на коронавирус!

Слободен печат

Јан Вертонген ја освежи одбраната на Бенфика (ВИДЕО)

Слободен печат

Металург преку Струга си обезбеди место во „малото“ финале!

Слободен печат

Танушев му донесе бод на Пелистер против Силекс

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Плата од шест милиони евра, Ибрахимовиќ останува во Милан

Слободен печат

Обложувач погоди 12 парови и го чекаше уште Атлетико за голема добивка! (ФОТО)

Слободен печат

Евролига: Антиќ во тимот на деценијата на Олимпијакос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Одлична партија на Митревски од 15 одбрани против Адемар Леон

Слободен печат

Хорват е најдоброто засилување во македонскиот клупски ракомет

Слободен печат

Учесниците на кошаркарскиот камп во Маврово успешно тестирани од Ковид-19

Слободен печат