УЕФА: Најдобрите фудбалери играат во Баерн Минхен, главното признание за Левандовски

Признанијата за најдобри фудбалери во минатата сезона, очекувано речиси сите завршија во рацете на фудбалерите на европскиот шампион Баерн Минхен кој имаше перфектна сезона со 11 победи во исто толку натпревари.

Мануел Ноер е прогласен за најдобар голман во изминатата сезона, неговиот колега Џошуа Кимих е најдобар дефанзивец.

Роберт Левандовски/EPA-EFE/Matt Childs

Единствен натрапник меѓу добитниците е фудбалерот на Манчестер сити, Кевин де Брујне кој е прогласен за најдобар играч од средниот ред.

Очекувано, за најдобар фудбалер, а воедно и најдобар напаѓач е Роберт Левандовски кој во походот кон европската титула постигна 15 гола.
Ханси Флик е прогласен за најдобар тренер.

Прочитајте и...  Тотенхем ќе купува на „Камп Ноу“, а му нуди милиони на Сон за нов договор

Поврзани вести

Кулушески го спаси Јувентус од пораз, браќата Инсиње испишаа историја во Серија А (ВИДЕО)

Слободен печат

Варди му донесе прва победа на Лестер во Лондон по 47 години

Слободен печат

Други нека расправаат за тоа кој е најдобар тенисер во историјата…

Слободен печат

ВИДЕО: Мириса на местенка, дадоа два гола во судиското продолжение со само седум играчи на теренот?!

Слободен печат

Сите ракометари на Е. Пелистер негативни на коронавирус, тренерот Бабиќ со комплетен тим против Гудме

Слободен печат

Гризман не знае да игра фудбал во Барселона

Слободен печат

Остави Коментар