УЕФА ја закажа ждрепката за завршницата во Лигата на шампионите

Европската фудбалска федерација денеска соопшти дека ждрепката за продолжението на Лигата на шампионите за 10 јули.

Претходно УЕФа донесе одлука завршницата од ЛШ да се одржи само во еден град, Лисабон и тоа од 12. до 23. август, но состојбата се искомпликува бидејќи во Португалија постојано се бележи раст на бројот на заболени од коронавирус.

Засега УЕФА нема намера да се откаже од идејата сите четврфинални, полуфинални и финалето да се одржат во Лисабон на стадионите „Жозе Алвараде“ и „Луж“.

„УЕФА е во постојан контакт со Фудбалската федерација на Португалија и локалните власти. Се надеваме дека се ќе биде во ред и дека завршниот турнир ќе може да се одржи во Португалија. Засега немаме план Б, ја следиме состојбата и на дневна основа ќе се прилагодуваме доколку биде потребно“, изјави извор од УЕФА за „Лекип“.
Во четврфиналето и полуфиналето ќе се игра само по еден натпревар исто како и големото финале.

Прочитајте и...  Сите во ФК Шкендија негативни на Ковид-19

Досега пласман во четврфиналето обезбедија Атлетико Мадрид, Аталанта, Лајпциг и ПСЖ, додека преостанатите реванши од осминафиналето треба да се одиграат на 7. и 8. август, а во нив ќе играат:
Барселона – Наполи (1:1)
Манчестер сити – Реал Мадрид (2:1)
Баерн Минхен – Челси (3:0)
Јувентус – Олимпик Лион (0:1)

Прочитај повеќе

ЛУДОСТ ИЛИ НЕ: УС Опен и Ролан Гарос ќе се играат и доколку се појават случаи на позитивни тенисери на корона

Слободен печат

Луис Суарез го откри виновникот за губењето на титулата

Слободен печат

Давид Алаба е џекпотот на Барселона

Слободен печат

Најдобрите тенисерки не сакаат да играат на УС Опен

Слободен печат

Навистина им е досадно во карантин, НБА ѕвездите почнаа да се „кодошат“ едни со други

Слободен печат

Гвардиола бара извинување од Мурињо и Клоп

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ферари ќе го менува Биното

Слободен печат

Адријано мртов пијан се шета низ улиците на Рио (ВИДЕО)

Слободен печат

Жиру за три важни бода на Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот блеска за Џенова: Пандев во тимот на колото во Серија А! (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Слободен печат

Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Слободен печат