10.8 C
Скопје

УЕФА ја казни Црвена звезда поради навредите кон Ибрахимовиќ

Следниот натпревар во Европа белградските „црвено-бели“ ќе го одиграат пред празни трибини..

А покрај тоа Црвена звезда доби уште еден меч условна казна, која ќе стапи во сила доколку се повтори инцидент во наредните 365 дена.

Клубот е казнет со 25.000 евра за истиот инцидент, а ќе мора да плати и 5.000 евра за кршење на безбедносните протоколи за време на пандемијата на коронавирусот. Исто така, српската екипа треба да постави транспарент „Не на расизмот“ со логото на УЕФА на трибините.

На мечот со Милан во Лига Европа, „мета“ беше Златан Ибрахимовиќ, кој доби навреди на национална основа со разни повици кон Швеѓанецот. Видеото со таквите навреди можете да го погледнете ТУКА

Основа за казната е „расистичко однесување“, според кое УЕФА класифицира навреди по национална или верска основа.

Поврзани вести

Кои се најпознатите прекари на фудбалерите: Трактор, психо, пирана, пират….

Слободен печат

Челси му се реваншира на Лестер за поразот во ФА Купот и го остави да виси за ЛШ

Слободен печат

Црвена звезда на чекор до титулата во АБА лигата, неверојатен натпревар во Белград

Слободен печат

Официјално: Бензема по шест години повторно во француската репрезентација

Слободен печат

ЕСПН ќе снима документарец за најомилениот кошаркар во НБА, „џинот“ Бобан Марјановиќ

Слободен печат

ВИДЕО: Голчиштето на Кавани недоволно за победа на Јунајтед, нов триумф за Алиоски и Лидс

Слободен печат

Остави Коментар