УЕФА го казни Ибрахимовиќ поради соработка со обложувалница

epa08836671 Milan's forward Zlatan Ibrahimovic in action during the Italian Serie A soccer match Napoli vs Milan at the San Paolo stadium in Naples, Italy, 22 November 2020. EPA-EFE/CESARE ABBATE

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) го казни шведскиот напаѓач Златан Ибрахимовиќ со 50.000 евра за кршење на етичкиот кодекс на ФИФА и УЕФА, како ко-сопственик на брендот за спортско обложување Bethard.com со седиште во Малта.

Прописите на УЕФА забрануваат играчите да имаат финансиска корист од обложувалниците, а шведскиот напаѓач беше обвинет за кршење на тие правила.

Прекршениот напис се однесува на лица кои директно или индиректно учествуваат во обложувалници или слични активности поврзани со натпревари, или кои директно или индиректно имаат финансиски интерес за такви активности.

Ибра доби казна од 50.000 евра, а парична казна доби и неговиот клуб Милан, кој ќе мора да плати казна од 25.000 евра за овој прекршок.

Ибрахимовиќ сезонава во Серија А запиша 15 голови 19 настапи во дресот на „росонерите“. Поради повреда нема да биде дел од шведската репрезентација на Европското првенство.

Видео на денот