УДАР во тајност – Војската на САД извршила напад на Иран

Војската на САД извршила сајбер напад на компјутерските системи на иранската армија откако американскиот претседател, Доналд Трамп се откажал од плановите да се изведе конвенционален воен удар на Иран за соборување на дронот на САД, соопштиле денес американски официјални лица.

Сајбер нападите се извршени со одобрување на Трамп, потврдиле две официјални лица, кои не сакале да бидат именувани, пренесуваат еспресо.рс.

Сајбер нападите, кои се планирани повеќе недели со растечката тензија, ги оневозможиле иранските компјутерски системи кои ги контролираат лансерите на ракети.

Тие додале дека метата на сајбер нападот е компјутерскиот систем на Иранската исламска револуционерна гарда, која администрацијата на Трамп ја означила како страна на терористичка група претходно оваа година.

Прочитајте и...  Жителите на „Жданец" и „Трнодол" вечерва без вода

Прочитај повеќе

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат

„Бентли“ планира да отпушти илјада работници

Слободен печат

Влада: Денеска поднесени 114 кривични пријави за ширење на заразна болест

Слободен печат

Се огласи Грета за хаосот во Америка: Младата активистка го осуди расизмот!

Слободен печат

Шпанија ги отвара границите за туристи на 1 јули

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германски неонацисти тренираат во воен камп во Русија- никој не може да им го забрани тоа

Слободен печат

Путин: Норникел ќе ја надомести целата штета предизвикана од излевањето на нафтата

Слободен печат

Безбедностата камера „улови“ воспитувачка која усмрти бебе кое плаче (ВИДЕО)

Слободен печат

Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат

Бројот на потврдени случаи на инфекцијата со коронавирусот расте побрзо од кога било

Слободен печат

Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

Слободен печат