22 C
Скопје

Учесниците на кошаркарскиот камп во Маврово успешно тестирани од Ковид-19

Кошаркарите и кошаркарките, генерации родени 2007 и 2008 година, кои беа одбрани да бидат дел од кошаркарскиот камп во Маврово, ги поминаа тестирањата од Ковид-19 реализирани со помош на клиниката „Жан Митрев“ од Скопје.

Откако беше реализиран оној селективен дел, односно стручните тимови ги одбраа кошаркарите и кошаркарките кои ќе бидат дел од кампот на нашата федерација, во текот на изминатите два дена се пристапи и на реализација на здравствениот дел од уводната, селективна фаза на проектот „Заедно до 16“.

Согласно протоколот за работа на кошаркарските клубови при системот на КФСМ, за превенција и заштита од Ковид-19, со помош на приватната клиника „Жан Митрев“, вкупно 60 кампери во две возрасни категории, тренерите, лекарскиот и техничкиот персонал, учесници на кампот кој од 16 до 23 август ќе биде реализиран во Маврово, го реализираа задолжителниот тест за Ковид-19.

По увидот на комплетните резултати добиени од клиниката ,Жан Митрев“, кај сите учесници на кампот беа забележани негативни тестови.

Поврзани вести

Студентски центар идната сезона ќе игра во АБА Лигата

Слободен печат

„Уморниот“ Зидан подготвува оставка на крајот од сезоната?

Слободен печат

Надал се прошета до четвртфиналето во Мадрид

Слободен печат

Немања Обрадовиќе е нов ракометар на Еурофарм Пелистер

Слободен печат

Играчот кој со наци поздрав славеше со навивачите на Лацио, удри по Мурињо: Тој е најлош меѓу најлошите, игра анти-фудбал

Слободен печат

Екс-Ју група за Македонија: Словенија, Црна Гора и светскиот шампион, предизвик за Лазаров и ракометарите

Слободен печат

Остави Коментар