Учениците од основните училишта во Аеродром од среда ќе добиваат топли оброци - Слободен печат

Учениците од основните училишта во Аеродром од среда ќе добиваат топли оброци

Од општината информираат дека родителите на учениците оваа година ќе плаќаат поголема сума за разлика од минатата година.

Од Општина Аеродром информираат дека учениците од основните училишта на територијата на оваа општина од среда ќе почнат да добиваат топол оброк.

Градоначалникот Златко Марин се сретнал со директорот одговорен за спроведување на набавката за исхрана на сите училишта, кој го известил дека е избрана фирма за подготовка на топол оброк за учениците.

Од општината информираат дека родителите на учениците оваа година ќе плаќаат поголема сума за разлика од минатата година.

– Инаку, претходно од Управата за јавни приходи е добиено известување дека данокот оваа година ќе изнесува 18 отсто, за разлика од минатата година, кога родителите плаќаа по 5 отсто, така што цената за топол оброк ќе биде зголемена. Со цел да им излеземе во пресрет на родителите, донесов одлука разликата во цената да се субвенционира од општинскиот буџет за 2020 година, што значи дека и оваа година родителите ќе плаќаат иста сума како и минатата година, односно 1.500 денари месечно, истакнал градоначалникот Марин.

Прочитајте и...  БИЗАРНО: Индија ќе подигнува ѕид за Трамп да не го гледа сиромашниот кварт

Прочитај повеќе

Втора пратка медицинска помош од Германија за Кина

Слободен печат

Ќе се збогати ли политичката понуда во Македонија?

Слободен печат

Петровска го повика Чулев на ТВ дуел, вели постапката за чизмите ја водел Ѓоко Поповски

Слободен печат

Активисти кои шпионирале за САД осудени на затворски казни во Иран

Слободен печат

Долгите бради и шамиите се причина преку еден милион Ујгури да се апсат во Кина

Слободен печат

Златото достигна историски највисока вредност во однос на еврото

Слободен печат

Остави Коментар

19 − 8 =

Прочитај повеќе

Србија со електрични и хибридни автобуси и автомобили ќе го намалува загадувањето

МИА Агенција

БИЗАРНО: Индија ќе подигнува ѕид за Трамп да не го гледа сиромашниот кварт

Слободен печат

Владата ја одржа 10-тата седница

Слободен печат

Местото и овластувањата на Мизрахи ги презема заменик министерот Бајрактар

Слободен печат

Косово: Укинувањето на таксата и воведувањето реципроцитет кон Србија е прашање на денови

МИА Агенција

Поништени решенијата за распоредување и наредби за извршување работи во МВР донесени од Чулев

Слободен печат