УБК користела стара опрема за прислушкување

Аудио диск системот “Верин” кој се уништуваше беше натоварен во комбе. Опремата за прислушкување “Најс-тракинг” беше натоварена во камион. Целото возило беше полно. Согласно техничките карактеристики, опремата “Најс” не се покажа како добра. Тоа беше нотирано и во комисиската констатација. Фиксната телефонија никогаш не беше приклучена на опремата “Најс”. Ова на серија прашања од екс министерката Гордана Јанкулоска го изјави Сашо Трајковски, сведок во случајот на СЈО познат како “Таргет-Тврдина”.

Тој објасни дека Комисијата за уништување не можела сама да одлучи која опрема треба да се уништи. Тоа, според сведокот, можел да го каже само Горан Грујевски.

На прашање на обвинетата Надица Николиќ, екс колешка на Трајковски, дали се сеќава дека во 2015 година тој видел дека на некој му дава лист со телефон за маркирање, сведокот рече:

Прочитајте и...  Скопјанец починал откако се повредил работејќи во дворот на својата викендичка

– Не се сеќавам во 2015 година да сте давале ливче со впишан телефонски број за да се маркира.

Процесот продолжува со испрашување на сведокот од страна на другите обвинети.

Прочитај повеќе

ТРАГЕДИЈА: 28-годишно момче се удави во езерото „Младост“

Слободен печат

Во Ерџелија приведени неколку лица осомничени за изборен поткуп

Слободен печат

Пожар кај неготинската депонија, од Комуналец се сомневаат дека е подметнат пред избори

Слободен печат

Во Куманово пронајден починат 22-годишен мигрант

Слободен печат

Приведени „диви тркачи“ од скопските улици

Слободен печат

Скопјанец починал откако се повредил работејќи во дворот на својата викендичка

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кумановка натепана од својот сопруг

Слободен печат

Работник на ЕВН паднал од електричен столб, со тешки повреди пренесен е во болница

Слободен печат

Поради отказ се заканувал дека ќе ги „дигне“ во водух автобусите и вработените во туристичка агенција

Слободен печат

Уапсени крадци на велосипеди во Скопје

Загина совозач на патот Велес-Прилеп

На патот Брвеница-Тетово повреден велосипедист од моторџија кој го напуштил местото на инцидентот

Слободен печат