Убиен спринтер од Еквадор додека се шетал пред трговски центар

Најголемиот успех на Квињонез му беше освојувањето на бронзениот медал на СП во Катар 2019 година на трката на 200 метри/ фото: EPA-EFE/ALI HAIDER

Спринтерот од Еквадор, Алекс Квињонез е убиен во близина на својот тим во Гвајакил. Квињонез имаше 32 години, а го убиле непознати лица додека се шетал со пријател пред трговскиот центар во Гвајакил.

Смртта на Квињонез ја потврди и Роберто Ибањез, претседателот на атлетската федерација на Еквадор.
„Моето срце е скршено од болка, не можам да ја опишам празнината која ја чувствувам“, наппиша Ибањез на Твитер.

Квињонез се натпреваруваше на трките на 100 и 200 метри и настапи на  Олимписките игри во Лондон 2012 година кога постави национален рекорд на 200 метри и во финалето го освои седмото место.
Најголемиот успех го постигна на Светското првенство во Катар 2019 година кога го освои бронзениот медал на 200 метри.

Тој обезбеди пласман и на Игрите во Токио, но не му беше дозволено да настапи бидејќи прескокна допинг контрола.

Видео на денот