Убиецот од Крајстчрч побара сам да го одржи завршниот збор пред пресудата

Австралиецот Брентон Тарант, кој пред Суд се изјасни за виновен за убиството на 51 исламски верник за време на молитва во две џамии во Крајстчрч на Нов Зеланд во март 2019 година, побара сам да го одржи завршниот збор, пред изрекувањето на пресудата, соопшти надлежниот суд.

Тарант е обвинет за 51 убиство, 40 обиди за убиство и терористички напад, а неговото признание го направи непотребно судењето, кое требаше да почне во јуни,

Сепак, признавањето на вината и одлуката да го одржи последниот збор нема да влијаат на изрекувањето на казната, закажано за 24 август.

Адвокатите на Тарант велат дека одлуката на нивниот клиент не значи дека е нарушен нивниот однос, затоа што барањето на обвинетиот е во согласност со неговите законски права.

Прочитајте и...  Албанија: Расте број на новозаразени од Ковид-19, опозицијата обвинува за епидемилошка катастрофа

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат