Убедлива победа на Јоханис на претседателските избори во Романија

Клаус Јоханис е реизбран за претседател на Романија, откако оствари убедлива победа во вториот круг против лидерката на Социјалдемократската партија Вјорика Данчила.

Според 88 проценти од преброените гласови, Јоханис освои 63,2 проценти од гласовите, а досегашната премиерка Данчила 36,8 проценти.

– Романија победи ! Денеска победи европска, нормална Романија ! Романците се херои на денот. Тие излегоа да гласаат во импресивен број …, изјави Јоханис од седиштето на Националната либерална партија, по објавувањето на излезните анкети кои ја прогнозираа неговата победа.

Јоханис (60), кој пред да влезе во политиката беше професор по физика во средно училиште, рече дека победата ја прифаќа со „радост, благодарност, скромност и верба во Романија”.

Излезноста во вториот круг изнесуваше 49,87 проценти, што претставува намалување од 53,17 проценти колку што гласаа во 2014 година.

Прочитајте и...  Мадрид во карантин за да се спречи ширење на Ковид-19

– Сега, по оваа победа, има многу работи што треба да се направат, многу работи треба да се поправат. Ова е значаен пораз за Социјалдемократската партија, но мора да бидеме реални. Освоивме важна битка, но војната допрва треба да се победи. Мора да гласаме и на локални и парламентарни избори, рече Јоханис.

Јоханис рече дека само откако Социјалдемократската партија ќе биде испратена во опозиција, ќе биде можно да се направи она што го бараа Романците.

Поврзани вести

Истражување на Универзитетот Корнел во САД: Доналд Трамп е најголем дезинформатор за ковид-19

Сашко Димовски

Ердоган контра САД, Русија и Франција: Не се мешајте во судирот во Нагорно-Карабах, 30 години го занемарувавте проблемот

Слободен печат

Албанија: Над 8.000 илегални мигранти за девет месеци, 20 отсто побарале азил

Слободен печат

Се јави МОН: Првиот училиштен ден заврши успешно, платформата „Microsoft teams” се покажа стабилна

Слободен печат

Филипче: Ќе набавиме тестови за ковид-19 кои даваат резултати за 15. минути

Слободен печат

За првпат од крајот на април: Италија бележи над 2.000 новозаразени со ковид-19 во еден ден

Слободен печат

Остави Коментар

Поврзани вести

Сајкоски со мотивирачки пост на Фејсбук: Поделбите во ВМРО-ДПМНЕ ќе завршат, СДСМ ќе биде поразен

Слободен печат

Унијата бара законско решение: Медицинските сестри се „мајка и татко“ на здравството!

Слободен печат

Хоти: Нема повеќе компромиси во преговорите со Србија

Слободен печат

„Политико“ со порака до Унгарците и Полјаците: Гледајте и учете од Борисов, кој одлично ја разбира играта во ЕУ

Слободен печат

Захариева вели „не ги измисливме ние“: Добрососедските односи се европски критериум за членство во ЕУ

Слободен печат

НАТО обзнани: Грција и Турција со „црвена линија“ за избегнување на конфликти на море или во воздух

Слободен печат