Уапсени се двајца скопјани при заплена на 12 килограми хероин на влез во Црна Гора (ФОТО)

На граничниот премин Кула, помеѓу Црна Гора и Косово, биле запленети околу 12 килограми хероин, наменет за нарко-пазарот во Италија, а две лица од Скопје се уапсени, пренесува Блиц.рс.

Дрогата е пронајдена во автомобил „Хјундаи“ со македонска регистрација, која ја управувал А.А. (28), а на совозачкото место бил И.С. (23), двајцата од Скопје, соопштила управата на полицијата на Црна гора.

Возилото биле претресено на влез во Црна Гора, а хероинот бил пронајден по детален преглед во добро скриен специјално направен бункер, сместен позади задните светла.

Прочитајте и...  Се стабилизира бројот на новозаразени со коронавирусот во Словенија

Од полицијата навеле дека во оваа акција е пресечен шверцерски канал од правец Северна Македонија, со кој хероин од Косово, преку територија на Црна Гора, е криумчарен во земјите во западна Европа.

Уапсените покрај кривичната пријава, ќе бидат приведени пред надлежен судија за сомневање за сторено кривично дело „неовластено производство, чување и ставање во промет на опојни дроги“.

Прочитај повеќе

Втор викенд со полициски час, празни улици низ Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Располагаме со 4.500 тестови, очекуваме донација од 20.000 китови за тестирање

Слободен печат

Бојаџиев: Инфективното одделение и дежурниот лекар ги запазиле процедурите за коронавирус кај 78-годишниот велешанец

Слободен печат

Спасовски: Ова е и повик до сите наши граѓани – Како никогаш досега е потребна помошта од нас за сите здравствени работници

Слободен печат

Руската помош за Италија не е квалитетна?

Корона криза во доба на роботи: „Каде тргнавте госпоѓо? Лична карта, ве молам!”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Унгарија подготвува 27 милијарди евра за живнување на економијата

Слободен печат

Во Швајцарија од Ковид-19 починаа 540 лица, во Холандија бројката се искачи на 1.651

Бојана Нојиќ

Внуката на сенаторот Роберт Кенеди и нејзиниот син исчезнаа во водите на Заливот Чесапик

Бојана Нојиќ

Бремената свршеница на Борис Џонсон имала симптоми на Ковид-19

Слободен печат

Охриѓанката Нацева донира маски, ракавици и дезинфекциски средства за полицајците

Слободен печат

Погледнете како изгледа пазарот во Неапол среде пандемија на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат