Уапсени се директорот на „Дајрект медиа“ и двајца вработени во маркетингот на РТС

По налог на Обвинителството за организиран криминал уапсени се директорот на „Дајрект медиа“ Ј.С. (47), како и двајца вработени во маркетингот на РТС, М.Ѓ.Ј. (61) и М.К. (55) поради злоупотреба, објави Танјуг.

На осомничените им е одреден притвор до 48 часа, кога ќе бидат сослушани во Обвинителството, по што ќе биде донесена одлука за натамошниот тек на кривичната постапка.

Со кривичната пријава е опфатена и поранешната директорка во „Дајрект медиа“ Ј.Д. (1975), која се наоѓа надвор од Србија, каде престојува веќе подолг временски период и по неа е распишана потерница.

Уапсените се сомничат дека извршиле кривично дело злоупотреба на службената положба, бидејќи со своите постапки го оштетиле буџетот на јавниот сервис.

Прочитајте и...  ФЗО да изнајде решение за мајките на кои им завршува породилното отсуство

Прочитај повеќе

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат