Уапсени две лица што се обиделе да продадат 12 милијарди лозинки

Истрагата за овој случај започнала во август минатата година.

Две лица се уапсени во Холандија и Северна Ирска, под сомниение дека се обиделе да продадат 12 милијарди кориснички имиња и лозинки на интернет, информираше денес холандската полиција.

Вебстајтот на кој ги нуделе овие информации, „WeLeakInfo.com“, подоцна беше затворен од страна на ФБИ.

Првиот од уапсените е 22-годишен маж, кој од полицијата бол лоциран во холандскиот град Арнхем, откако полицијата добула информации од Специјалната единица за сајберкриминал на Холандија, која соработува со британските, американските и германските служби.

Вториот осомничен, исто така на 22-годишна возраст, е уапсен во Северна Ирска.

Полицијата изврши претрес во две куќи во Арнхем, вклучувајќи ја и таа на осомничениот, и пронајде професионална опрема која им овозможувала на криминалците да ги продаваат податоците на претходно споменатиот вебсајт.

Прочитајте и...  Ахмети: И ние сме граѓани на оваа држава, зошто да не инсистираме на премиер Албанец?

Истрагата за овој случај започнала во август минатата година.

Сега затворениот вебсајт нудел неограничен пристап до сите бази на податоци со лозинки и кориснички имиња кои се објавени на него за 2 долари дневно или 25 долари месечно, тврди холандската телевизија НОС.

Прочитај повеќе

Четворица работници загинаа, а еден е повреден при уривање на трговски центар во изградба во Москва

Слободен печат

Заев од Струмица: На 15 јули изборот е едноставен – повисоки плати за сите или богатење на неколкумина блиски до Груевски (ВИДЕО)

Слободен печат

Пораст на новозаразени во Јужна Африка: Над 10.000 нови случаи на коронавирус

Слободен печат

Анти Ковид 19 правила за на плажа: Без дружби, на 6 метри дистанца!

Демонстрантите ја собориле статуата на Колумбо во Балтимор и ја фрлиле во океанот (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Поднесовме кривични пријави за „бомбите“ објавени последниве денови

МИА агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јанушев: Се обврзуваме на реконструкција и рехабилитација на над 1.000 километри патишта (ВИДЕО)

Филипче: Почина првиот доктор од компликации на коронавирусот

Слободен печат

Болтон: Не е моја идејата за размена на територии меѓу Србија и Косово

Слободен печат

Трамп најави победа против радикалната левица и напредок во борбата против коронавирусот

Слободен печат

Мицкоски: Нема да ја игнорираме реалноста за името, но нема да дозволиме оганот македонски да згасне додека постои ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Шилегов: Пред точно една година, започнавме со градба на зелениот кров на ГТЦ (ФОТО)

Слободен печат