Уапсени 29 лица заради криумчарење на мигранти и трговија со дрога

Шпанската и француската полиција со поддршка на Еуропол разбија голема криминална мрежа вмешана во криумчарење на мигранти, трговија со луѓе и дрога, а уапсени се 29 луѓе.

На организираната криминална група цел и биле малолетници во прифатните центри во Шпанија. Тие ги поттикнувале малолетниците да побегнат од центарот и да тргнат во опасни патувања кон западна Европа, соопшти Еуропол.

Криминална група користела регрутери од различни земји за таргетирање на мигранти од своите национални групи (Алжирци, Мароканци, Сиријци, и граѓани на Мали).

Нелегалните мигранти се превезувани од шпанското пристаниште Алмерија во Франција со автобуси во сопствеништво на компании кои се наоѓаат во Франција, Мароко и Шпанија.

Криминалната група ги користела автобусите за криумчирање на хашиш, тутун и уловени животни, кои биле скриени во посебни отвори за шверцување во возилата.

Прочитајте и...  БиХ ги отвора границите за граѓаните на Србија, Хрватска и Црна Гора

Истрагата почнала со апсење на шпански државјанин во Франција кој возел автобус со 22 илегални мигранти од кои шест малолетници, соопшти Еуропол.

Операцијата резултирала со апсење на 26 осомничени во Шпанија и тројца во Франција, 14 претреси на куќи и заплена на 33.000 евра, повеќе од 200 килограми дрога, како и разни документи и компјутерска опрема.

Прочитај повеќе

Поднесена кривична пријава против разрешениот реис Сулејман Реџепи

Слободен печат

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот стигнува повторно на есен

Слободен печат

Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда

Слободен печат

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

МИА Агенција

Голема потрага по нацистичко богатство: Во Полска скриено злато вредно 1,25 милијарди фунти

Слободен печат

Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

Слободен печат

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

И Бил Клинтон го посетувал „Островот на оргиите“: Поранешен соработник на Епстајн тврди дека познати личности доаѓале

Слободен печат

Судир на мигранти во БиХ, двајца убиени, повеќе повредени

Слободен печат

Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Слободен печат

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција