Уапсени 25 лица поради нападите на парадата на гордоста во Полска

Полицијата во Полска уапсила 25 лица по нападите врз учесници на првата парада на гордоста во земјата.

На социјалните мрежи претходно се проширија видео записи каде група на мажи напаѓаат активисти на ЛГБТ заедницата.

Правата на ЛГБТ заедницата стана се почеста тема во Полска во пресрет на изборите кои треба да се одржат во октомври.

Прочитајте и...  Јовановска: Во интерес на Европа е Западен Балкан во ЕУ- Никој не сака црна дупка на своите граници

Прочитај повеќе

Патничка од Милано се тестира на Инфективна клиника за коронавирус, резултати за 4 часа

Слободен печат

Коронавирусот удри по најбогатите: Најголемите бизнисмени за само еден ден загубија 120 милијарди евра

Слободен печат

Примирјето во Авганистан и понатаму се почитува, можен историски договор со талибанците

Слободен печат

Листата секојдневно се зголемува: Ова се државите во кои е потврден коронавирусот

Слободен печат

Не е некултурен, само внимателен: Нетанјаху повеќе не се ракува со поддржувачите

Слободен печат

Барние: Преговорите со Лондон почнуваат на втори март

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Косово: Ниту денешните сомнителни случаи не се заразени со коронавирус

Слободен печат

Трамп не сакаше да одговори што мисли за контроверзниот закон на Моди

Слободен печат

Демократските кандидати за претседател на САД на нова дебата во Јужна Каролина

Слободен печат

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Заврши психијатриското вештачење на Малчанскиот бербер: „Мирен е и во затворот не прави никакви проблеми“

Слободен печат

„Блиц“: Советот на Европа го дематираше Ѓукановиќ за Законот за вероисповед

Слободен печат