Уапсени 11 лица на протест во Лондон заради убиството на афроамериканецот Флојд во Минеаполис

Во Лондон и во неколку други британски градови синоќа се одржаа протести за поддршка на демонстрациите во САД што избувнаа по смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд, кој умре за време на брутално полициско апсење во Минеаполис. Само во британската престолнина синоќа беа уапсени 11 демонстранти.

Полицијата во Лондон соопшти дека апсењата биле поради напади врз полицајци или носење оружје и дека сите уапсени биле на возраст меѓу 17 и 25 години, пренесува британски „Сан”.

Учесниците прво се собраа на плоштадот Трафалгар, а потоа, преку Вестмистер, стигнаа до американската амбасада во Лондон, носејќи транспаренти на кои пишуваше „Нема место за расизам” и „Без правда нема мир”.

Како што наведуваат британските мдиуми, протестите беа претежно мирни, а на нив многугумина  носеа маски за лице и ги кренаа тупаниците во знак на протест.

Прочитајте и...  Нови протести во градовите низ Србија, новосаѓани тргнаа да го блокираат автопатот (ВИДЕО)

Покрај Лондон, протести имаше и во Манчестер и Кардиф, како и во Франција, Германија и Данска.

Прочитај повеќе

Уапсени 40 учесници во заложничката криза недалеку од Јоханесбург

Слободен печат

Зибери: Ќе бидам премиер за сите, ги поканувам сите заедници да гласаат за нова надеж во земјата

Слободен печат

Во Ерџелија приведени неколку лица осомничени за изборен поткуп

Слободен печат

Во Дебар шестмина новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Трет ден протести пред бугарската Влада, пред зградата е распореден полициски кордон

Слободен печат

Пожар кај неготинската депонија, од Комуналец се сомневаат дека е подметнат пред избори

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во последното деноноќие од Ковид-19 почина 24-годишно лице

Слободен печат

Жбогар: Вирусот е дел од нас, никаде без маска!

Слободен печат

Чулев: Сите прекршители во изборниот процес ќе бидат најстрого казнети (ВИДЕО)

Слободен печат

СПМ: Вработените во МВР професионално да ги извршуваат задачите за време на изборите

Слободен печат

ЗАЛОЖНИЧКА КРИЗА ВО ЦРКВА ВО ЈОХАНЕСБУРГ: Затворени над 200 лица, петмина се убиени

Слободен печат

Парламентарни избори 2020: Дали Македонците повторно ќе бидат на вистинската страна на историјата?

МИА Агенција