Уапсена жена која грабнала бебе во ГТЦ и избегала со такси

Бебе
Илустративна фотографија на бебе / Фото: Unsplash

Полицајци денеска ја уапсиле С.С. од Скопје, набргу откако добиле пријава дека околу 11.30 часот, жената грабнала бебе од Ѓ.Б., мајката, која го оставила пред маркет во Градски трговски центар. Киднаперката потоа со такси избегала од ГТЦ.

Како што сооопшти МВР, детето и С.С. се пронајдени во Ѓорче Петров, а С.С. е приведена во полициска станица. Полицијата веднаш го известила надлежниот јавниот обвинител.

„Извршен е разговор со сопругот на пријавителката, како и со возачот на такси возилото со кое С.С. заминала кон Ѓорче Петров. Против С.С. ќе биде поднесена кривична пријава до надлежното обвинителство и таа по брза постапка ќе биде изнесена пред надлежен судија“, соопшти МВР.

Видео на денот