Уапсена банда за кражба на илјадници кучиња во Виетнам

Шеснаесет членови на една банда се уапсени, а 51 куче е спасено во истрагата за кражба на илјадници кучиња низ северен Виетнам, соопшти денеска полицијата, а пренесе ДПА.

Од почетокот на годината во провинцијата Тан Хоа, на 150 километри јужно од Ханој, се украдени илјадници кучиња, се наведува во извештај на локалната полиција.

Виетнамските власти вкупно сослушале повеќе од 40 осомничени лица, поврзани со оваа криминална мрежа, и уапсиле 16 од нив.

– Оваа мрежа функционираше долго време, крадеше многу кучиња и предизвикуваше бес кај локалното население, изјави за ДПА локален полицаец, кој посака анонимност.

Во неделата вечерта полицијата ги уапси Ле Ти Фуонг (34), Тран Ван Танг (33) и Лаи Кац Хунг (38), кои се идентификувани како лидери на бандата одговорна за извршување на десетици кражби на кучиња.

Прочитајте и...  СЗО: Луѓето да носат маски од ткаенина на лице, а не медицински маски

Бандата, наводно, доцна навечер возела мотоцикли низ станбените области за да краде кучиња со помош на пиштоли за зашеметување, со мамки и торби.

Според виетнамскиот закон, само кражбите на предмети со вредност поголема од 86 долари се третираат како кривично дело, што значи дека крадците на кучиња често пати избегнуваат обвиненија и казни.

Претходно неделава, службеници за безбедност на храната во Хо Ши Мин го повикаа локалното население да престане да јаде месо од кучиња, во обид да се подобри националниот имиџ.

Кучешкото месо се смета за деликатес во Виетнам.

Големата потрошувачка на месо од кучиња во земјата во минатото предизвика неколку кампањи за поголема благосостојба на животните, а Алијанската за заштита на кучињата проценува дека секоја година во земјата се убиваат и јадат низ рестораните пет милиони кучиња.

Прочитајте и...  ИРИ: Заев ужива поголема доверба кај граѓаните од Мицкоски

Прочитај повеќе

Ако не престане да биде политичка организација, Болсонаро се закани дека Бразил ќе го напушти СЗО

Слободен печат

Парли: Француските вооружени сили го убија шефот на Ал Каеда во северна Африка

Слободен печат

Трудо на протест против расизмот, клекна во знак на солидарност

Слободен печат

Фејсбук започна да ги означува страниците создадени од кинески и руски државни медиуми

Слободен печат

Ахмети посака Албанец за премиер, СДСМ порача дека со овој услов ДУИ нема да бидат дел од владината коалиција

Слободен печат

Активни 1.009 случаи на коронавирус во земјава, очекувањата се вториот бран кратко да трае

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Втор ден карантин за четири града, Филипче повика граѓаните да се придржуваат до мерките за заштита

Слободен печат

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

Слободен печат

Променливо облачно време со повремен дожд, температура до 24 степени

Слободен печат

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат

„Бентли“ планира да отпушти илјада работници

Слободен печат