12 C
Скопје

Уапсен угостител во Тетово, кој служел гости по дозволеното време

Синоќа е уапсен тетовец чиј објект работел по дозволеното време и во него имало 10 лица, информира Министерството за внатрепни работи.

– На 15.01.2021 година околу 21.00 часот полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 55-годишниот тетовец С.И., чиј угостителски објект на улицата Иво Лола Рибар во Тетово работел по дозволеното време и во него престојувале 10 гости. Тој бил задржан во Полициската станица Тетово и по расчистување и документирање на случајот ќе му биде изготвен поднесок, согласно член 206 од Кривичниот законик за „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија” – информира полицијата.

Угостителскиот објект е времено затворен од Државниот пазарен инспекторат.

Прочитајте и...  Ѓукановиќ: Црна Гора да ги затвори границите и да ја забрза имунизацијата

Поврзани вести

Алармантно во Србија: 4.157 новозаразени од коронавирус, 16 починати

Слободен печат

Стапуваат на сила новите санкции на ЕУ против четворица руски граѓани

Слободен печат

Професорката Шерон Пикок од Кембриџ: Ковидот веќе не мутира толку брзо

Слободен печат

Средба на министерот Спасовски со чешкиот амбасадор Мирослав Томан

Слободен печат

До крајот на мај преку Ковакс ќе бидат испорачани околу 237 милиони вакцини во 142 земји

Слободен печат

Заев и Николовски во офанзива против корупцијата: Нема веќе чување предмети во фиоки, да не ни се случуваат „Панами и Белизиња“

Лука Андреев

Остави Коментар