Уапсен скопјанец кој возел мигранти од Куба

Мигранти / Фото: EPA/Bienvenido Velasco

На влезот во Гевгелија вчеравечер бил уапсен жител на Скопје во чиј автомобил биле пронајдени тројца мигранти од Куба, соопшти МВР.

„На 22.09.2021 во 21.05 часот на влез во Гевгелија, од полициски службеници од Полициската станица Гевгелија лишени од слобода се Д.П.(43) од Скопје, кој управувал патничко моторно возило „мерцедес” со скопски регистарски ознаки, во кое при контрола биле пронајдени Т.К.П.Л.(28), В.К.Г.Ј.(23) и С.П.К.Ј.(20), сите од Куба, кои илегално влегле од државата. Сите биле приведени и по целосно документирање на случајот ќе им биде поднесена соодветна пријава“, велат од полицијата.

Видео на денот